Çelikhan tütünü ve adıyaman tütünü

Sigaranın temel maddesi olan tütün, markaların büyük bir kısmı tarafından oldukça ciddi işlemlerden geçirilmektedir.

Yani gerek yerli gerekse yabancı markalara ait sigaralar içildiği zaman da görülebileceği üzere aslında insanların ağızlarına tütünden çok daha farklı tatlar gelebiliyor. Bazıları için bu durum sorun olmasa da genel olarak insanların en fazla istedikleri şey içtikleri sigaranın doğal tadı.

Buna bir de her geçen gün artan fiyatlar eklendiği zaman pek çok kişi tek eğlencesi olan sigarayı dilediği gibi kullanamamaktan şikayetçi oluyor. Geçmiş dönemlerde daha çok köy gibi yerleşim yerlerinde kullanılan saf tütün artık şehirlerde de çok fazla kişi tarafından kullanılmaya başladı.

adiyaman tutunu

Böyle olunca da birçok farklı yerde bulunan tütüncüler arasından seçimlerini yapmak isteyen insanlar ne yazık ki istedikleri kalitedeki çözümü elde edemiyorlar. Bunun nedeni ise doğru tütünün tam olarak bulunamaması. Böyle olunca da satın alınan tütünler ne yazık ki bir köşede çöpe atılmayı beklemeye başlayabiliyor. Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı noktasında büyük bir beğeni ile kullanılan Çelikhan tütünü, kalitesini her geçen gün daha fazla kişiye ulaştırmaya devam etmekte.

Kendine has tadı, dokusu ile kullananları kendine hayran bırakan bu tütün birçok kişinin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Öyle ki pek çok kişi artık hazır olarak satılan sigaraları bırakarak kendilerinin isteklerini en iyi şekilde karşılayabilecek olan Çelikhan tütünü çeşitleri arasından seçimlerini yapıyorlar.

İyi Çelikhan Tütünü Nasıl Anlaşılır?

 

Her ne kadar Çelikhan tütünü kullanımı artmaya başlamış olsa da gerek pek çok tütüncü gerekse bu tütünleri satan kişiler bu tütün ile alakalı tam olarak bilgiye sahip olamayabiliyorlar. Böyle olunca da satın alınan tütün ne yazık ki insanlara istediklerini tam olarak veremiyor. Dolayısıyla insanların öncelikli olarak dikkat etmeleri gereken şey nasıl tarzda sigaralardan hoşlandıklarıdır. Yani ağır aromalı bir tütüne sahip olan sigaradan hoşlanan kişi hafif tütün kullanmak istediği zaman bu tütünden istediğini alamayacaktır. Hafif aromalı sigaraları tüketmiş olan kişiler ağır aromalı bir tütün tercih ettikleri zaman ise daha ilk içişlerinde oluşan sertlikten ötürü baş dönmesi yaşayacak ve bu tütünü kullanmayacaklardır.

timthumb

Böylesi durumların önüne geçmek adına ise öncelikli olarak ne tarz bir tütünden yana tercih yapılacağına karar verilmelidir. Eğer ki karar verilemiyorsa Çelikhan tütününün satın alınacağı yer ile irtibata geçilebilir. Buradaki kişiler eğer ki tütün ile alakalı yeterli oranda bilgiye sahipseler hiç zaman yitirmeden en uygun tütünler arasından seçim çok rahat bir şekilde yapılabilir. Öyle ki normalde çok pahalı olan tütünden satın alınarak kullanılmak istense de aslında seçilmesi gereken tütün daha uygun fiyatlıdır. Sonraki aşamada ise mümkün olduğu kadar kaliteli bir tütün seçilmesi gerekmektedir.

sabantutuncu

Günümüzde birçok yerde insanlar Çelikhan tütünü kullandıkları düşünüyor ancak kalitesiz tarzdaki tütünler arasından seçimlerini yapıyorlar. Halbuki bu tütünü kullanacak olan kişiler bir süre sonrasında artık normal sigara kullanmak istemeyeceklerdir. Bundan dolayı Çelikhan tütünü satın almak isteyen ancak bu aşamada seçimini nasıl yapacağını bilmeyen insanların takip edebilecekleri iki farklı yol bulunmakta. Bunlardan ilki, seçim yapılacak olan tütün öncesinde tütün satıcısından sizin için bir tane sigara sarmasını istemek. Onun içimi esnasında boğazda herhangi bir acılık ya da yanma hissi meydana geliyorsa, demek ki o tütün satın alınmamalıdır. Ancak pek çok kişi gibi internetten Çelikhan tütünü satın alınacaksa burada en fazla dikkat edilecek olan detay ise hiç şüphesiz ki satıcının müşteri ilişkileri ve diğer müşterilerin bu satıcı ile alakalı yorumlarıdır.

Satışa sunulmuş olan Çelikhan tütünü ile alakalı akıllarda yer eden soruların cevaplanmasından sonra ise ilk olarak yalnızca deneme amaçlı düşük miktarlarda tütün sipariş edilebilir. Böylece tütün istenilen adrese geldiği zaman eğer ki istenilen oranlarda aromalara sahipse aynı tütünden çok daha fazla miktarlarda sipariş edilebilir. Ancak istenilen aromalara sahip değilse o zaman satıcı ile tekrardan iletişime geçilerek istenilen tütün ile alakalı çok daha fazla bilgi verilerek istenildiği gibi başarılı sonuçlar elde edilebilecektir.

Tütünde Nem Miktarı Nasıl Belirlenmeli?

 

Normalde pek çok kişi Çelikhan tütününün aşırı kuru olması gerektiğini düşünürler. Lakin bu tarz tütünlerin içilmesi esnasında çok fazla toz ortaya çıkacak ve tütünden istenilen içim elde edilemeyecektir. Aşırı nemli olan tütünlerde ise sıkışma adı verilen durum meydana gelecek ve bunun sonrasında da tütün olması gerektiğinden çok daha sert bir hale gelebilir. İnsanların bu durumda yapacakları şey aslında oldukça basit. Tütünden bir miktar alınıp parmakların arasında sıkılmalıdır. Sıkıldıktan sonra hemen dağılması ya da uzun süreler boyunca birbirine yapışık halde olması demek tütünün istenilen kıvamda olmadığı anlamına gelmektedir. Tütünün çok nemli olması durumunda öncelikli olarak yapılacak olan şey tütünün bir gazete kağıdının üzerine serilerek bir süre kuruması beklenmelidir.

Kuruyup kurumadığını anlamak adına ise daha öncesinde söylenmiş olan teknik kullanılabilmektedir. Vakumlu bir poşetin içerisinde satılan Çelikhan tütününü poşetinden çıkartılmadığı takdirde uzun süreler boyunca aynı nem oranı ile kalabilir. Ancak paketten çıkartıldığı zaman nem oranında ciddi değişimler kendini gösterebilir. Böylesi durumlarda dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ise saklama koşulları. Öyle ki pek çok insan tütünün nasıl saklanması gerektiğini tam olarak bilmediği için bir süre sonrasında tütününü istedikleri gibi kullanamıyorlar. Halbuki Çelikhan tütününün cam kavanozlar içerisinde saklanmalıdır. Eğer ki tütünde kuruma oluşmuşsa cam kabın içerisine birkaç damla su damlatıldıktan sonra kabın kapağı kapatılmalıdır. İki gün içerisinde tütün istenilen nem oranına kolaylıkla erişebilecektir.

Bazı kişiler ise Çelikhan tütününü aromalandırmak adına portakal ve limon kabuklarından yararlanabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak tütünün tam olarak kuru olması gerekmektedir. Ardından da cam kabın içerisine koyulacak olan az miktardaki portakal ya da limon kabuğu öncelikli olarak tütüne istenilen nem oranını verecek, sonrasında da tütüne birbirinden farklı aromalar eklenecektir. Ancak bazı insanlar tütünlerine aromalarını tam olarak nasıl vereceklerini bilemedikleri için hazır aromalı tütünleri kullanmak istiyorlar. Fakat bu aşamada da yardıma yine tütün satıcıları yetişiyor. Özellikle de baharat ya da çikolata aromaları oldukça baskın aromalardır. Yani insanların bu aromaları kendi başlarına tütünlere eklemeleri sonrasında ortaya içilemeyecek derecede ağır bir ütün ortaya çıkabiliyor.

Bu tarz durumların önüne geçilmesi adına ise mutlaka profesyonel Çelikhan tütünü satıcıları ile iletişime geçilmelidir. Bunun sonrasında artık insanlar çok yüksek meblağlarda fiyatlar ödeyerek sigaralar satın almak yerine çok daha uygun fiyatlara tütün satın almaya başlayacaktır. Sonrasında ise artık birbirinden farklı ve kaliteli tatlara sahip olan Çelikhan tütünü seçimi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Tütünün sarılacağı kağıt, filtre gibi ürünlerin de satın alınması ile birlikte ise artık insanlar içerisinde ne olduğunu bilmedikleri şeyleri içmek yerine saf olan tütünü kullanmaya başlayacaklar. Bu durum da onların özellikle de maddi anlamda ortaya çıkacak olan yüklerini tahmin ettiklerinden daha yüksek anlamda azaltmayı da başaracak.

Paylaş:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir